ارزش آفرینی ۴۲۵ میلیارد دلاری استارت‌آپ‌ها در صنعت معدن- بخش اول

استارتاپهای معدنی

برای بسیاری از مردم، صنعت معدن هنوز تصاویری از کارگران آلوده به خاک را یاد آور میشود که کلنگ بر دست‌اند و دود کامیون‌های کمپرسی دیزلی را تنفس می‌کنند و محموله‌های بزرگی از زغال سنگ و ماده را حمل می‌کنند. اما در واقعیت شرکت‌های بزرگ معدنی راهی را شروع کرده‌اند که کاملا فضایی متفاوت خلق کرده است. در عمل صنعت معدن از فن‌آوری‌های دیجیتالی جدیدی استقبال می‌کند که می‌توانند برای افزایش کارایی، بهبود ایمنی و تولید ارزش بیشتر برای سهامداران باشد. پشت این تغییرات، گروهی از شرکت‌های نوپای فناوری وجود دارد که در حال سعی و تلاش بسیار هستند تا صنعت معدن را متحول کنند.

استقبال از تکنولوژی برای به حداکثر رساندن ارزش صنعت معدن

بسیاری از صنایع در سراسر جهان از برنامه‌های دیجیتالی استقبال کرده و به دلیل آن سودهای چشمگیری کسب کرده‌اند. اکنون نوبت صنعت معدن است. مقاله اخیر مجمع جهانی اقتصاد و Accenture تخمین زده است که دیجیتالی شدن می‌تواند بیش از ۴۲۵ میلیارد دلار ارزش برای صنعت معدن ، مشتریان آن، جامعه گسترده‌تر و محیط‌زیست از هم اکنون تا سال ۲۰۲۵ ایجاد کند.

این رقمی است که به سختی می‌توان از آن چشم‌پوشی کرد. به همین دلیل است که تعداد زیادی از استارت‌آپ‌های جاه‌ طلب متمرکز بر یادگیری ماشین، بلاکچین، رباتیک، اتوماسیون هستند و موارد دیگر ادعا می‌کنند که راه حل‌هایی ایجاد کرده‌اند که به صنعت معدن کمک می‌کند تا از چالش‌های قرن بیست و یکم برآید.

خب، این شرکت‌ها چه کسانی هستند و دقیقاً چه نویدهایی می‌دهند؟ بیایید نگاهی دقیق به ده مورد از جالب‌ترین استارت‌آپ‌های صحنه استخراج معدن بیندازیم.

OreFox

صنایع مالی، خودروسازی و بهداشت و درمان همه از روشهای یادگیری ماشین و یادگیری عمیق (از زیر شاخه‌های یادگیری ماشین) استفاده گسترده کرده‌اند. اکنون OreFox این رویکردها را به صنعت معدن آورده است.

داستان به وجود آمدن OreFox  به سال ۲۰۱۴ برمی‌گردد زمانی که از دو بنیانگذارانش، وارویک اندرسون و شری بوردینات خواسته شد که از یک پایگاه بزرگ تاریخی استخراج معدنی تحقیق کنند. این دو به جای تلاش برای تفسیر این حجم وسیع از اطلاعات به صورت دستی، تصمیم گرفتند با استفاده از یادگیری ماشینی داده‌ها را تجزیه و تحلیل کنند که در نهایت منجر به ایجاد یک سیستم هوش مصنوعی گسترده‌تر شد.

تا ژوئن ۲۰۱۷‍‍؛ OreFox این سیستم را کامل کرده و با موفقیت مکان‌های جدید ذخایر طلا را پیش‌بینی می‌کرد.

از آن زمان OreFox دو محصول مجزا تولید کرده است. اولین محصول، سیستم هوش مصنوعی ترکیبی است که داده‌ها را برای منطقه اکتشاف مشتری پردازش می‌کند ، و نقشه‌های کاوشگرانه‌ای تولید می‌کند که مناطقی را نشان می‌دهد که دارای ذخایر معدنی اقتصادی هستند. محصول دوم سیستم یادگیری عمیق (OreFox (DL است که به پیش‌بینی زمین‌شناسی و سایر عناصر اکتشاف کمک می‌کند، و یک روش سریع تر برای دست‌یابی به کانی سازی اقتصادی فراهم می‌کند. سیستم DL شرکت‌های معدنی را قادر می‌سازد تا داده‌های جدید خود را از طریق اینترنت بارگذاری کرده و پردازش و نقشه‌برداری کنند. سپس آنها می‌توانند در مورد مراحل بعدی فعالیت اکتشافی خود به سرعت تصمیمات آگاهانه بگیرند.

تا به امروز، OreFox از پشتیبانی دانشگاه فنی کوئینزلند، شتاب‌دهنده معدنی Unearthed ، Nash Mining ، Traprock Mining ، Goldstrike Mining و Oz Minerals برخوردار شده است.

Universal Field Robots

علی رغم پیشرفت‌های اخیر، صنعت معدن همچنان یک صنعت پر کار است. استارت‌آپ Universal Field Robots می‌خواهد با آوردن رباتی کاملاً خودمختار و دارای توانایی در مقیاس صنعتی، آنرا تغییر دهد.

Universal Field Robots در حال حاضر با ایجاد  UFR3C یک ربات ۳ تنی مبتنی بر بیل مکانیکی کاترپیلار که به لطف انواع اجزا آن مانند ماشین‌های چمن‌زنی، مالچر، اوج، ترانشه زن، دستگاه برش، پاکت حفاری و جمع کننده مجموعه‌ها، قادر به مجموعه‌ای چشمگیر از وظایف است.

در حال حاضر توسعه بخش نرم‌افزاری برای هر یک از این وظایف در حال انجام است وUniversal Field Robots اطمینان دارد که این ربات به زودی در صنایع معدنی، ساختمانی، کشاورزی و جنگلداری هدف شرکت خرید شرکت‌ها قرار خواهد گرفت.

این شرکت قبلاً بخاطر تلاش‌های خود مورد تحسین قرارگرفته و در لیست کوتاه جوایز Mining Prospect امسال در استرالیا قرار گرفت و همچنین در مسابقه فناوری‌های استرالیا ۲۰۱۹ مقام اول را کسب کرد.

ربات شرکت Universal Field Robots
نوآوری در معدن

SeePilot

تلاش برای برقراری ارتباط با شرایط سینه کار استفاده از روش‌های سنتی می‌تواند یک چالش واقعی (سخت) باشد. اگر تا به حال در معدن کار کرده‌اید، می‌دانید که تلاش برای توصیف موقعیت‌های پیش آمده با استفاده از کلمات به تنهایی گاهی غیرممکن است. SeePilot فکر می‌کند به لطف ابزار ارتباطی بصری فراگیر خود می‌تواند ارتباطات محل کار را بهبود بخشد.

SeePilot به کارگران در محل کار این امکان را فراهم می‌سازد تا با استفاده از دوربین مخصوص ۳۶۰ درجه آن محل از معدن را ضبط کنند. سپس برنامه SeePilot اجازه می‌دهد تا این صحنه‌ها با استفاده ازداده‌ها طبقه‌بندی شوند (بسیار شبیه به برنامه‌های واقعیت افزوده‌ای که ممکن است با تلفن‌های هوشمند خود بازی کرده‌باشید). سپس می‌توان این صحنه‌ها را برای همکاران ارسال کرد تا آنها بتوانند تصویری دقیق و آگاهانه از سایت معدن بدست آورند – سرعت و دقت تصمیم‌گیری را بهبود می‌بخشند. SeePilot برای توصیف چگونگی عملکرد این فرآیند از ابتکار جالب “ضبط کردن، نوت‌برداری، ارتباط” استفاده می‌کند.

همانطور که می‌توانید تصور کنید ، چنین ابزاری می‌تواند کاربردهایی فراتر از معدن‌کاری داشته باشد و SeePilot در حال حاضر در صنایع دیگر مانند انتقال و توزیع ، نفت و گاز ، زیرساخت‌ها و ساخت و ساز و لجستیک، مشتری جذب می‌کند.

AVA Solutions

AVA Solutions با اتخاذ یک رویکرد داده محور برای بهبود عملیات معدن، عنوان “بهبود مدیریت از طریق داده‌ها و نوآوری” را به همراه دارد که به طور خلاصه صفات این استارت‌آپ را خلاصه می‌کند.

هدف AVA ارائه داده‌های بهبود یافته از طریق پنج زمینه زیر است:

۱- نظم عملیاتی – مدیریت دیجیتالی عملکرد دارایی‌های موجود در معادن.

۲- مدیریت تعمیر و نگهداری – ارائه اپراتورهای معدنی با دید کلی نسبت به تعمیر و نگهداری کل ماشین آلات آنها برای افزایش کارایی.

۳- اثربخشی تجهیزات – اطمینان از اینکه همه دارایی‌ها با استفاده از تعدادی داشبورد دیجیتال مختلف در سطح بهینه کار می‌کنند.

۴- کنترل فاصله کوتاه مدت – مانیتورینگ وبرقراری انطباق برای برنامه‌ریزی در زمان واقعی از طریق ابزارهای دیجیتال، که باعث افزایش کارایی و بهره‌وری می‌شود.

۵- برنامه‌ریزی واقع بینانه و شبیه‌سازی رویداد – ارائه مقادیر بیشتری از اطلاعات که معادن می‌توانند برنامه‌ریزی‌هایشان را بهبود بخشند و برای پیش‌بینی نتایج شبیه‌سازی انجام دهند.

به نظر می‌رسد همه اینها به جای تغییرات عمده، توسعه‌های حاشیه‌ای که اغلب با استفاده از فناوری دیجیتال همراه هستند به نظر می‌رسند. اما همانطور که هرکسی با فلسفه “حاشیه سود” برخی از تیم‌های ورزشی آشنا باشد می‌تواند به شما بگوید، توسعه‌های جزئی می‌تواند به پیشرفت گسترده عملکرد کلی منجر شود.

این به وضوح یک بحث قانع کننده است زیرا AVA Solutions مستقر در آفریقای جنوبی در حال حاضر مشتریان عمده‌ای مانند South32 و Exxaro را به دست آورده است، وب سایت این شرکت افتخار می‌کند که در حال حاضر از راه‌حل‌های آنها برای پایش بیش از ۱۰۰۰ وسیله نقلیه در ۲۰ سایت معدن در ۳ کشور استفاده می‌شود.

Minespider

اطمینان از یکپارچگی زنجیره تأمین یک مسئله همیشگی برای صنعت معدن بوده است. مصرف‌کنندگان، ازکسب و کارها گرفته تا افراد ، به طور فزاینده‌ای می‌خواهند بدانند که مواد معدنی و منابع آنها از کجا آمده‌است. تا همین اواخر، برای شرکت‌های معدنی تهیه یک تصویر شفاف از زنجیره‌تامین خود و تضمین اینکه مواد معدنی آنها از یک منبع مطمئن تهیه شده است، دشوار بود. Minespider اما راه‌حلی دارد. با استفاده از فناوری بلاکچین، ماین اسپایدر امیدوار است صنعت مواد خام را متحول کند تا از روشی ایمن ، قابل اتکا ومطمئن برای پایش مواد معدنی تضمینی برخوردار باشد.

با توصیف رویکرد آنها به عنوان “پایش مواد معدنی معتبر در هر مرحله از زنجیره تامین” پروتکلی ایجاد کرده‌اند که دارای سه ویژگی اصلی است:

  • بلاکچین عمومی – غیر متمرکز به طوری که هیچ نهادی واحد داده‌های زنجیره تأمین را کنترل نمی‌کند.
  • مرحله کاربرد – نرم‌افزار توسعه اجازه دسترسی به پروتکل را می‌دهد.
  • Silq Token – که به سیستم اجازه می‌دهد بدون کنترل متمرکز کار کند.

Minespider نحوه کار این پروتکل را توصیف می کند:

“داده‌های جمع‌آوری شده، به شرکت‌ها این امکان را می‌دهد تا از هر ارائه دهنده خدماتی که برای صدور گواهینامه و دسترسی به پروتکل انتخاب می‌کنند، استفاده کنند، با این حال داده‌های جمع‌آوری شده توسط Minespider طبق دستورالعمل‌های تهیه شده توسط  RMIساخته می‌شود. “

این یک راه‌حلی است که نوید تحولات مثبت عظیم اجتماعی را می‌دهد و به همین دلیل ماین اسپایدر قبلاً مورد توجه بسیاری از شرکت‌های بزرگ تولیدی از جمله فولکس واگن قرار گرفته است.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *