گزارش نشست ماین‌گپ ۱۳ با موضوع: نیاز‌های فناورانه صنعت مس

نیازهای فناورانه صنعت مس

امروزه به دلیل پیشرفت‌های صنعت الکترونیک و افزایش دستگاه­‌های الکتریکی نیاز جامعه جهانی به صنعت مس بیشتر شده و افزایش ۲۰% تولید مس به عنوان یک امر ملی بسیار ضروری می­باشد. از این رو نیاز­های فناورانه در این صنعت بیش از پیش احساس می­شود.

به گزارش روابط عمومی معدن‌بوم؛ برگزارکننده ماین‌گپ‌های معدنی(نشست‌های انتقال تجربه و دانش معدن و صنایع وابسته)، در تاریخ ۱۳ آذر ۹۹، سیزدهمین ماین‌گپ با موضوع “نیازهای فناورانه صنعت مس” و با حضور مهندس فرهاد عزیز افشاری، رئیس واحد تحقیق و توسعه مجتمع مس سونگون، به‌صورت زنده در صفحه اینستاگرام “معدن‌بوم” برگزار گردید. هدف از برگزاری این ماین‌گپ راهنمایی همراهان معدن‌بوم در حوزه  جوابگویی به نیازهای نوآورانه و فناورانه صنعت مس بود.

میهمان این ماین‌گپ جناب مهندس فرهاد عزیز افشاری بودند که از سوابق کاری ایشان می­توان به ۸ سال سرپرست کنترل کیفی مجتمع سنگ آهن چادرملو و در حال حاضر رئیس واحد تحقیق و توسعه مس سونگون اشاره کرد.

مهندس عزیز افشاری در ابتدا به این موضوع پرداخت که در گذشته یک واحد تحقیقاتی در کل صنایع ملی مس ایران وجود داشت. ولی در چند سال اخیر با توجه به نیازها فناورانه هر مجتمع این شرکت دارای یک واحد تحقیقاتی شده که مجتمع مس سونگون از این قاعده مستثنی نبوده است.

مهندس عزیز افشاری ادامه داد که از جمله فعالیت­های واحد تحقیقاتی مس سونگون ارتباط با دانشگاه‌های استان(در قالب تفاهم‌نامه و قرارداد ) و استقرار دفتر هماهنگی پروژه تحقیقاتی مجتمع مس سونگون در پارک علم و فناوری استان آذربایجان شرقی می­توان نام برد.

وی افزود از نیازهای اساسی این مجتمع ساخت و تولید قطعات تجهیزاتی می­باشد. مهندس عزیز افشاری توضیح داد که کلیه خرید و ساخت قطعات شرکت صنایع ملی مس ایران به یک شرکت خدمات بازرگانی سپرده شده که این شرکت با در اختیار قرار دادن نقشه­‌های تجهیزات به سازنده‌ها به آن­ها برای رفع نیازهای این حوزه کمک میکند.طی بررسی فهرستی ۱۴۰۰ قطعه­‌ای مورد نیاز تهیه شده و در اختیار پارک‌های علم وفناوری کل کشور قرار داده شده است که طی یک سال گذشته مهمترین پروژه خروجی از این کار بررسی و تحقیق بر روی کاهش گلوله آسیاهای کارخانه فرآوری بوده است.

مهندس عزیز افشاری در مورد عدم موفقیت شرکت‌ها دانش بنیان را اینگونه بیان کرد:

به نظر من دو دلیل اصلی یک وجود ترس در میان شرکت‌های دانش بنیان نوپا برای حضور در صحنه و دو عدم حمایت دولت از این نوع شرکت­‌ها وجود دارد و چالش اصلی که ما این روزها با ان روبه­‌رو هستیم عدم تمایل شرکت‌ها برای تولید تجهیزات به صورت تکی می­باشد.

ایشان از نیاز های صنعت مس امروز جامعه ما را در دو بخش نانوذرات و هایتک نام برد که از دوستان نوآور و شرکت‌ها در خواست کرد که هرگونه طرح ایده در این دو بخش را با مراجعه به وبسایت مس آذربایجان قسمت تحقیقات با تکمیل فرم های مربوطه و ارجاع آن به مجتمع مس سونگون و در صورت تایید کارشناسان منجر به عقد قرارداد گردد.

و به عنوان حسن ختام به این موضوع که اشاره شد که هرساله مجتمع مس سونگون نیازهای فناورانه خود را در فهرستی در سه قالب دانشجویی، طرح های قراردادی و فرصت مطالعاتی بیان می­کند که دوستان علاقه‌­مند به این موضوع می­توانند از داخل وبسایت مجتمع این فهرست را دریافت کنند.

میتوانید برای مشاهده ویدیو کامل این ماین‌گپ به صفحه اینستاگرامی معدن‌بوم مراجعه بفرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *