نگاهی دقیق به انواع نوآوری

نوآوری

نوآوری دقیقاً چیست؟

اینکه نوآوری چیست مدت‌هاست که مورد بحث بوده است. برای اینکه چیزی از نظر قانونی نوآوری باشد، ایده باید یک نیاز خاص را برطرف کند و با هزینه اقتصادی قابل تکرار باشد. نوآوری به خودی خود در کاربرد تحقیق و توسعه و اطلاعات به گونه‌ای است که ارزش چیزی را افزایش می‌دهد و اساساً آن را مفیدتر و مطلوب‌تر می‌کند. در تجارت، شمال حقیقی یعنی ارائه ایده‌هایی برای افزایش رضایت مشتری و تأمین نیازها و انتظارات مشتری است.

به صورت آنلاین یا در فرهنگ لغت نگاه کنید و خواهید دید که اتفاق نظر کل درمورد نوآوری با دیدگاه ایجاد یک دستگاه یا روش جدید یا ساخت چیز جدید سازگار است.

نوآوری باز چیست؟

بیایید با یادآوری این نکته شروع کنیم که اصطلاح نوآوری باز توسط هنری چسبرو، محقق دانشگاه کالیفرنیا ابداع شده است.

نوآوری باز این پیش فرض را دارا است که شرکت‌ها می‌توانند از ایده‌های خارجی و همچنین مسیرهای داخلی در تلاش برای پیشرفت در روند نوآوری خود استفاده کنند. این استفاده از جریان‌های ورودی و خروجی دانش برای تسریع نوآوری داخلی و گسترش بازارهای استفاده خارجی است.

نوآوری بسته چیست؟

اگر نگاهی بسیار دقیق به موضوع بیندازیم، خواهیم دید که نوآوری بسته به عنوان یک مفهوم عملاً غیرممکن است زیرا همیشه نگاه کردن به بیرون، جستجوی منابع و دانش خارجی ضروری خواهد بود.

بنابراین بهتر است در مورد استراتژی نوآوری بسته صحبت کنیم. ما الگوی خوبی داریم، زیرا آنچه استراتژیک است با انتخاب‌ها ارتباط دارد.

شرکتی که تلاش می‌کند تلاش‌های نوآوری خود را بسته نگه دارند، پروژه‌هایشان فقط در مرزهای مشخص توسعه یافته است. دانش، فناوری، فرآیندها و مالکیت معنوی تحت کنترل فرد باقی می‌ماند. به عنوان مثال بدون همکاری با سایر فعالان بازار یا دانشگاه‌ها.

به طور خلاصه، به گفته خود پروفسور هنری چسبرو، نوآوری بسته مبتنی بر این دیدگاه است که نوآوری‌ها در داخل توسعه می‌یابند. از تولید ایده تا توسعه و بازاریابی، این فرآیند منحصراً در خود شرکت رخ می‌دهد.

این دانشمند اشاره می‌کند که این مفهوم به “مدل سنتی ادغام عمودی” اشاره دارد، که در آن فعالیت‌های داخلی منجر به تولید محصولات و خدمات در خانه و سپس توزیع می‌شود.

نوآوری

نوآوری باز و نوآوری بسته چه تفاوتی با هم دارند؟

با یادآوری مفاهیم، اکنون می‌توانیم اشاره کنیم که نوآوری باز در از چه جهاتی با نوآوری بسته متفاوت است.

مدیریت نوآوری در شرکت‌ها به طور مداوم در حال پیشرفت است. به طور سنتی، تحقیق و توسعه (R&D) یک مفهوم داخلی بود، اما با پیشرفت مداوم فناوری و کوچک‌تر شدن جهان، این نوع ساختارهای تنها به طور معمول در حال کاهش هستند.

تفاوت اصلی بین نوآوری باز و بسته در نحوه ایجاد نوآوری نهفته است. شرکت‌هایی که درگیر نوآوری بسته هستند در یک محیط نوآورانه خودکار کار می‌کنند، در حالی که کسانی که از روش‌های نوآوری باز استفاده می کنند برای استراتژی های مدیریت نوآوری خود به منابع دانش خارجی اعتماد می‌کنند.

نوآوری بسته بر این نظر استوار است که نوآوری فقط در هر مرحله از مراحل خلاقیت فقط به کارکنان داخلی برمی‌گردد. ایده‌های اولیه از کارمندان داخلی و مراحل مختلف توسعه، آزمایش و علامت گذاری می‌شود. اساساً، کل ماجرا در داخل شرکت اتفاق می‌افتد. علاوه بر این، کلیه حقوق مالکیت معنوی، فناوری و ماشین‌آلات به شرکت تعلق دارد و تحت کنترل آن باقی می ماند. این یک مدل سبک قدیمی است اما هنوز هم برای بسیاری از شرکت‌ها خوب عمل می کند. با گفتن این موارد، اگر محصول جدید مبتکرانه موفقیت آمیز باشد، می تواند فشار زیادی را به کارمندان وارد کند و مقدار زیادی از تقاضا را نیز به آنها وارد کند.

با این وجود شرکت های نوآورانه باز به دنبال فراتر از چهار دیواری خود هستند و با استفاده فعال و استراتژیک از دنیای اطراف خود، توانایی‌های ابتکاری خود را افزایش می‌دهند. آنها همچنین درگیر ترکیب ایده‌های داخلی و خارجی، فناوری‌ها، کانال‌های فروش و استراتژی‌هایی برای زنده کردن محصولات نوآورانه خود هستند. انواع تأثیرات خارجی در روند نوآورانه تأثیر خواهد داشت، از جمله مشتریان، تأمین کنندگان، رقبا و کارمندان.

نوآوری باز نیز بخصوص با پیشرفت نظریه‌ها و فن‌آوری‌های جدید دائماً در حال رشد است. این روش ارزش بالاتری برای دانش از منابع خارجی قائل است و می‌تواند باعث بهبود ساختار و فرآیندهای ابتکاری یک شرکت شود.

نوآوری باز در هر کجا که باشد بهترین‌ها را جستجو می‌کند (بهره برداری آگاهانه از دانش برای بهبود و تسریع در نوآوری‌های خود) این تبادل ایده و تجربه شرکت را فراتر از محدودیت‌های موجود ارتقا می‌دهد.

سازمان ها از بهترین استعداد خود استفاده می‌کنند و در بازار (در دانشگاه ها، مشاوره‌ها، شرکای تجاری و غیره) به دنبال تقویت جایگاه خود هستند. آنها به دنبال استفاده حداکثری از ایده‌های داخلی و خارجی هستند. هدف این مسابقه ارائه بهترین ایده‌ها نیست، بلکه استفاده حداکثری از ایده‌های مطرح شده است. شمال حقیقی در حال توسعه یک مدل کسب و کار بهتر است، نه این که اولین کسی باشد که در بازار نوآوری دارد.

نوآوری بسته بر این اعتقاد استوار است که راه حل‌هایی می توانند از منابع داخلی موجود بیرون بیایند. این ایده‌ها معمولاً از طرف مدیران پروژه و رهبران آنها ارائه می شود. به دلیل این ویژگی‌ها، اطمینان از استخدام و حفظ بهترین استعدادها (محققان، تکنسین ها، متخصصان و غیره) که اغلب بسیار گران هستند، ضروری است. این اعتقاد راسخ وجود دارد که برای هدایت رقابت، ارائه بهترین ایده ها ضروری است. برنده کسی است که ابتدا نوآوری را به بازار وارد کند.

تحقیق و توسعه (R&D) در کجای این موارد قرار دارد؟

شرکتی که به دنبال نوآوری باز است، بخشهای توسعه تحقیق و توسعه خود را از بین نمی‌برد. R&D نیرویی است که در طراحی، توسعه، آزمایش و بازاریابی نوآوری‌های داخلی قرار دارد و اغلب برای داشتن مزیت‌های رقابتی برای شرکت‌های خاص در بازه بسیار طولانی سودمند است. با این حال، هنگامی که نوآوری در نتیجه منابع داخلی و خارجی باشد، تحقیق و توسعه هنوز هم نقشی اساسی در روند نوآوری ایفا می‌کند.

چه چیزی برای شرکت من بهتر است باز ، بسته یا مخلوطی از این دو؟

این اساساً به شرکت شما، اهداف و استراتژی نوآوری آن بستگی دارد. همچنین به میزان پیچیده بودن نوآوری نیز بستگی دارد.

اگر فناوری‌ها به طور ویژه‌ای با هم مرتبط باشند، نوآوری باز می‌تواند خطرات بیشتری را به همراه داشته باشد. به عنوان مثال، عوامل خارجی خارج از کنترل شرکت ممکن است بخوبی بازی کنند و این‌ها می‌توانند تأثیر منفی بر کل دامنه محصول داشته باشند. این می‌تواند خطوط تولید را برای تقلید باز بگذارد، و باعث می‌شود شرکت‌ها نسبت به فعالیت‌های کاری خود پنهان کاری کنند و بنابراین احتمال دارد وزنه برای نوآوری بسته سنگین‌تر شود. علاوه بر این، شرکت‌هایی که در بازارهای ویژه رقابتی فعالیت می‌کنند ممکن است بخواهند از مسیر نوآوری بسته استفاده کنند تا شرکت خود بیشترین سود را از ایده‌های نوین ابتکاری ببرد زیرا خطر لو رفتن نوآوری برای رقبا کمتر است.

سرانجام ، یک شرکت باید تصمیم بگیرد که آیا نوآوری آنها منجر به محصول، خدمات یا فرآیندی منحصر به فرد می‌شود. نوآوری بسته ممکن است هنگامی ترجیح داده شود که نوآوری پیشرفتهای اساسی فن آوری را ایجاد کند که به معنای آن است که شرکت از مزیت قابل توجهی در بازار برخوردار خواهد شد. اگر روند نوآوری مداوم باشد و در نتیجه مزایای بیشتری از طریق همکاری وجود داشته باشد ، نوآوری باز ممکن است مناسب‌تر باشد.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *