انواع نوآوری در حوزه معدن و صنایع معدنی


در بخش اول در مورد رویکردهای نوآوری در حوزه معدن صحبت کردیم و اذعان داشتیم این امر با سه رویکردcore,adjacent و transformational ایجاد میشود. شرکت‌های معدنی برای کسب موفقیت در توسعه نوآوری‌های حوزه اجیسنت و ترنسفومرمیشنال نیازمند که بیش از پیش بر روی ایجاد نوآوری در معدن کارکنند و و دیدگاه خود را نسبت به اینکه کجا و چگونه میتوانند نوآور باشند گسترش دهند.

معرفی انواع نوآوری در حوزه معدن

زیر مجموعه های نوآوری های سه گانه حوزه معدن
دسته اول موسوم به Configuration به نوعی پیش نیاز سایر نوآوری ها محسوب می‌شود.
اگر شما در مدل های درآمدزایی، شبکه‌های کاری، ساختارهای مدیریتی یا فرآیندهای کسب و کارتان نوآوری ایجاد کنید یک گام، رو به جلو برداشته‌اید. به طور مثال bhp billiton با برگزاری رویداد ماراتن هک که نوعی از رویدادهای حل مساله با استفاده از متد های برنامه نویسی به حساب می‌آید تلاش می‌کند برای فرآیندهای پیچیده کاری خودش راه حل پیدا کند، ضمن اینکه از این طریق می‌تواند شبکه کاری خود را گسترش دهد.
دسته بعدی تحت عنوان ((آفرینگ))، عملا با محصول شما سرو کار دارد، دو نوع نوآوری در این دسته قرار میگیرد، نوع اول به شما کمک می‌کند که بهره‌برداری کارآمدتری داشته باشید و محصولات با کیفیت‌تری تولید کنید و در نوع بعدی شما با استفاده از نوآوری، محصولات جانبی یا بای پروداکت ها را به سبد محصولاتتان اضافه می‌کنید. به طور مثال استفاده شرکت ریوتینتو از کامیون‌های خودران در این دسته جا می‌گیرد.
اما 4 نوع از نوآوری‌های باقیمانده، در دسته آخر که experience گفته می‌شوند جا می‌گیرند، این نوع از نوآوری ها در تعامل با مشتریان و سهامداران شما هستند و به نوعی گویای نوآوری هایی هستند که در دسته های قبلی انجام داده‌اید. در این دسته شما از طریق خدمات جدیدی که ایجاد می‌کنید یا وقتی که با بهره‌گیری از نوآوری‌ها منجر به تغییرات مثبتی در تعامل با سهامداران، کانال‌های توزیع و توسعه بازارتان می‌شوید، یا زمانی که از طریق برندی که ساخته‌اید در مشتریانتان حس اعتماد می‌آفرینید یا در نهایت سرمایه‌گذاری‌های مشترکی که با همکاران استراتژیکتان انجام می‌دهید همه و همه فرصت‌هایی هستند که می‌توانید از ‌آن‌ها برای ارتقا جایگاه کسب و کارتان استفاده کنید. به طور مثال شرکت بی اچ بی بیلتون از طریق برگزاری رویدادی تحت عنوان ((تامین کننده جهانی)) به چالش‌های تأمین‌کنندگان خودش پرداخته و به آن‌ها در توسعه توانایی‌هایشان برای رفع چالش‌ها کمک می‌کند.

ریوتینتو رهبر نوآوری در صنعت معدن


اما تحلیلی داشته باشیم از اینکه شرکت ریوتینتو چه عملکردی داشته است که توانسته به عنوان رهبر نوآوری در بخش معدن لقب بگیرد.
در سال 2008، زمانی که قیمت سنگ آهن به ازا هر تن 60 دلار تقریبا دو برابر قیمت 5 سال قبلش شده بود و gdp چین فقط مقدار کمی تا دو رقمی شدن فاصله داشت، به نظر می رسید که بازار سنگ آهن برای مدتی قوی باقی می‌ماند.
با این وجود، در همین زمان ، ریو تینتو ابتکار عمل Mine of the Future را آغاز کرد ، نه تنها برای سرمایه گذاری در رونق تولید، بلکه برای سرمایه گذاری در عملکرد پایدار.
این برنامه در حالی که باعث بهبود تولید ، سلامت ، ایمنی و بهبود فرآیندهای زیست محیطی از طریق استفاده بیشتر از اتوماسیون می‌شد، بر محور افزایش تولید هم قرار داشت. این شرکت برای دستیابی به این هدف به 5 نوع نوآوری دست زد.

• مراحل رشد
ابتدا در ساختار خودش و در جایگاه های شغلی که برای به حرکت درآوردن نوآوری لازم بود از کارشناسان فنی برجسته جهانی بهره گرفت، اپراتورهای مسلط به فناوری را در محل معادن مستقر کرد و سپس در فرآیند کاری از ماشین های خودران که بهره‌وری آنها مبتنی بر الگوریتم ها و تصمیم گیری متمرکز بود استفاده کرد.
در مرحله بعد ویژگی‌هایی را که محصول تولیدی برای رقابت در بازار جهانی لازم داشت و آن را متمایز می‌کرد پیاده سازی کرد. و در نهایت از طریق برگزاری رویدادها، اطلاع رسانی نوآوری‌های انجام شده و موارد دیگر برای خودش به عنوان رهبر نوآوری‌های معدنی جهان و شرکتی که با کمترین هزینه بهترین محصول رو تولید می کند برندسازی کرد.
چندی بعد وقتی رکود فرا رسید، این شرکت توانست با خیال راحت با کاهش قیمت سنگ آهن کنار بیاد. امروز، ریو تینتو به عنوان یک نوآور پیشرو محسوب می‌شود به طوری که در سال 2019 به نقل از گروه مشاوره بوستون(لینک) در میان 50 شرکت نوآور جهان قرار گرفت و یکی از کم هزینه‌ترین تولیدات در زمینه سنگ آهن در جهان را دارا می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *