گزارش نشست ماین گپ 9 با موضوع: تحلیل و بررسی شرایط فعلی ماشین الات معدنی در ایران و راهکار های تامین انها

به گزارش روابط عمومی معدن بوم برگزارکننده ماین گپ‌های معدنی(نشست های انتقال تجربه و دانش معدن و صنایع وابسته)، در تاریخ 13 خرداد 99 نهمین ماین گپ با عنوان ” تحلیل و بررسی شرایط فعلی ماشین الات معدنی در ایران و راهکار های تامین انها” با حضور مهندس محمد زندی کریمی، مدیرمسئول ماهنامه ماشین سنگین به صورت زنده در صفحه اینستاگرام “معدن بوم” برگزار گردید.

در این گفتگو مهندس زندی کریمی با بیان سوابق شکل گیری مشکلات تامین ماشین الات معدنی در ایران از سال 89 خاطر نشان کرد که این مشکلات ناشی از شروع دوره اول تحریم ها در آن سال بود و پس از آن با اضافه شدن مشکلات ارزی در این زمینه  به شدت مشکلات افزوده شد و در سالهای اخیر این مشکلات به دلیل فرسودگی ماشین آلات دو چندان شده است.

ایشان با بیان اینکه در سال 93 با شروع مذاکرات در طرح برجام امید به گشایش واردات ایجاد شد و دوسال پس از شروع این طرح واردات ماشین الات معدنی افزایش یافت اما در ان بازه کوتاه زمانی تعداد ماشین الات معدنی وارد شده جوابگوی نیاز جامعه معدنی نبود.

در سال 96  بوجود امدن مشکلات برجام، تامین ماشین آلات معدنی را افزایش داد به این دلیل که حتی باعث عدم همکاری شرکت های چینی با ایران شد و علاوه بر معادن بزرگ، معادن کوچک نیز در تامین ماشین الات خود به مشکلات متعددی برخورد کردند. علاوه بر ان عدم همکاری دولت با این بخش در تخصیص ارز دولتی باعث شد مشکلات این بخش بیشتر به چشم اید.

ایشان خاطر نشان کرد که حتی با توجه به اینکه اولویت تخصیص ارز دولتی برای تامین قطعات ماشین الات در رتبه بالاتری قرار دارد  اما بازهم مشکلات تامین قطعات رفع نشده است در این زمینه باید توجه داشت که خرید قطعات غیر اصل به مراتب مشکلات بیشتری را می تواند برای ماشین الات ایجاد کند و از انجایی که تعمیر و تهیه قطعات اصلی تنها به وسیله شرکت های سازنده ماشین الات میسر است و با توجه به تحریم ها امکان استفاده از قطعات اصلی وجود ندارد، مشکلات در بخش تامین قطعات نیز به قوت خود باقی است و شرایط مشابهی در این دوبخش وجود دارد.

مهندس زندی کریمی با بیان نقش دولت دراین حیطه، افزودند نبودن یک متولی مشخص در تامین ماشین الات در کشور یکی از مشکلات اساسی در این حوزه می باشد، که میتواند با بررسی های کارشناسی شده که شامل بررسی نیاز به ماشین الات و قطعات وابسته در کشور و میزان تولید این ماشین الات و قطعات به صورت بومی در کشور می باشد، می توان تصمیماتی اتخاذ کرد که باعث ایجاد منفعت برای تمامی بخش ها دراین حوزه شود.

ایشان افزودند اگر متولی مشخصی در تامین ماشین الات در کشور وجود داشت، در سالهایی که واردات ماشین الات به دلیل کم رنگ شدن تحریم ها افزایش یافته بود می توانست با افزایش سرعت واردات نیازهای چندین سال اینده را نیز تامین کرد و درصدد کاهش مشکلات در این حوزه برامد.

ایشان با بیان گذشته موفق در شرکت هپکو که تولید ماشین الات و قطعات معدنی و عمرانی را از سالهای قبل از انقلاب بر عهده داشته است افزودند، این شرکت بیشتر جوابگوی بخش عمرانی نظیر راهسازی ودر نهایت معادن کوچک تا متوسط می باشد. هرچند که شرکت هپکو از سال 89 به بعد باتوجه به تحریم ها و عدم همکاری شرکت های معتبر خارجی با این مجموعه و مشکلاتی در بخش مدیریتی، عملکرد ضعیفی را به نمایش گذاشته است اما باتوجه به واگذاری این شرکت به بخش ایمیدرو میتوان امیدوار به اینده این شرکت بزرگ بود تا بتوان از پتانسیل های این شرکت بااستفاده از یک برنامه ریزی به صورت کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت استفاده کرد.

ایشان افزودند باید بتوانیم شرکت هپکو را احیا کنیم و این امر محقق نخواهد شد جز با برنامه ریزی در تولید محصول و مدیریت نیرو، برنامه ریزی تولید برای این شرکت اینگونه خواهد بود که در ابتدا باید بتوانیم تولید قطعات را در ابتدای کار شرکت قرار دهیم که باعث تسریع در تولید درامد این شرکت شود و با برنامه ریزی دقیق تر بتوانیم تولید ماشین الاتی که در گذشته در این شرکت تولید می شده را رونق ببخشیم ودر این حین باید برای تامین نیاز معادن بزرگ واردات را تسهیل کنیم.

باید به این نکته توجه کنیم که ایجاد مانیتورینگ در این حوزه می تواند باعث کاهش یافتن بسیاری از مشکلات در این بخش شود از جمله بدست اوردن تعداد دقیق ماشین الات فعال و یا غیر فعال در معادن، که ایجاد چنین استارتاپی در این بخش نیاز مبرم به رشد تکنولوژی در این حوزه را دارد.

در نهایت مهندس زندی کریمی با بررسی راهکارهای تامین ماشین الات در این حوزه بیان کردند که واردات از طریق نمایندگی با اولویت ارزی 25 و 26 امکان پذیر نمی باشد، همچنین معادن کوچک برای تامین ماشین الات خود نمی توانند از مواد 109 و 110 استفاده کنند، در نتیجه با قوانین فعلی ،هرچه پیش می رویم ماشین الات معدنی مستهلک تر شده و مشکلات دوچندان خواهد شد.

ایشان افزود باید در این حوزه نیازهای معادن به درستی تفکیک شود و نحوه پاسخگویی به این نیاز ها به صورت کارشناسی صورت بپذیرد، شاید تولید داخل بتواند جوابگو معادن کوچک بشود اما برای معادن بزرگ در داخل کشورتاکنون تولیدی انجام نشده است که باید برای رفع نیاز کنونی معادن بزرگ تسهیلی در واردات صورت بپذیرد، ماشین الات معدنی نو قیمت بالایی دارند که باید دراین زمینه حمایت هایی انجام شود، در حال حاضر بازار تشنه برخی از ماشین الات در مقیاس کوچک تا متوسط می باشد که برای رفع نیاز کنونی باید تدابیری اتخاذ شود.

ودر اخر مهندس زندی کریمی خاطر نشان کرد که بخش معدن باعث ورود ارز به داخل کشور می شود که این بدان معنی می باشد که هزینه هایی که در این حوزه صورت می گیرد به معنی سرمایه گذاری می باشد که با توجه به این موضوع باید تخصیص ارز دولتی به این حوزه اولویت بالاتری پیدا کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *