گزارش نشست ماین گپ 8 موضوع: خلاقیت در معدن

به گزارش روابط عمومی معدن بوم برگزارکننده ماین گپ‌های معدنی(نشست های انتقال تجربه و دانش معدن و صنایع وابسته)، در تاریخ 18 خرداد 99 هشتمین ماین گپ سال 99 با عنوان “خلاقیت در معدن” با حضور دکتر مجید پور مقدم، مشاور معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت به صورت زنده در صفحه اینستاگرام “معدن بوم” برگزار گردید.

در این گفتگو، ابتدا دکتر پورمقدم با اشاره به این موضوع که 70 نوع ماده معدنی در داخل کشور داریم و از لحاظ تنوع ماده معدنی رتبه پانزدهم دنیا را دارا می‌باشیم، اضافه کردند: می‌توان با استفاده از عملیات‌های اکتشافی بیشتر، هم ذخایر قطعی کشور و هم تنوع مواد معدنی را افزایش داد. بیشتر مواد معدنی کشور خام فروشی می‌شود و با استفاده از خلاقیت و پشتکار، می­توان مواد معدنی را به عنوان برند بین‌المللی معرفی کرده و این مواد با ارزش را به کل دنیا شناساند. همچنین صادرات و ارزش افزوده محصولات را نیز افزایش داد. به عنوان نمونه‌ای از برندهای موفق موادمعدنی کشور می‌توان به فیروزه نیشابور اشاره کرد که شهرت جهانی داشته و نمونه دیگری از محصولات داخلی عقیقی به نام نمین می‌باشد که معدن آن در حوالی شهرستان اردبیل قرار داشته و تلاش برای برند کردن این محصول باتوجه به پتانسیل فوق‌العاده بالای آن در دستورکار قرار دارد.

ایشان اضافه کردند: در داخل کشور پتانسیل‌های فوق‌العاده بالایی برای برندکردن جهانی محصولات معدنی وجود دارد که از این میان می‌توان به گچ سمنان، تراورتن محلات، عقیق قم، اپیدوت تفرش، ذخایر سلستین و زئولیت اشاره کرد که جز بهترین و باکیفیت‌ترین محصولات معدنی در جهان محسوب می‌شوند.

دکتر پورمقدم اضافه کرد: از آنجايي كه ١ درصد ذخاير معدني جهان در كشور عزيزمان جاي دارد، ايران از لحاظ ذخاير معدني در رتبه دهم دنيا قرار گرفته است. جالب اينجاست كه ١ درصد از جمعيت و مساحت جهان نيز به ايران تعلق دارد.

دکتر پورمقدم در ادامه این گفتگو، مانیتورینگ رده‌بندی میزان ذخایر و تولید مواد معدنی و صنایع معدنی ایران در جهان را اینگونه شرح دادند: از لحاظ ذخایر مس محتوا، 830 میلیون تن کل ذخیره مس دنیا می‌باشد که از آن بالغ بر 5/34 میلیون تن معادل 1/4 درصد سهم ایران می‌باشد. از لحاظ تولید سنگ آهن محتوا با 22 میلیون تن؛ در رتبه دهم دنیا، از لحاظ تولید کروم محتوا با 92 هزار تن؛ رتبه 13 دنیا، تولید منگنز محتوا با 34 هزار تن؛ رتبه 10 دنیا، آلومینیوم که جز پاک‌ترین و با ارزش‌ترین مواد معدنی می‌باشد با تولید 338 هزارتن محتوا؛ رتبه 13 دنیا، آنتیموان محتوا با 620 تن؛ در رتبه 9 جهان و آرسنیک محتوا با تولید 400 تن، رتبه ششم جهان را دارا می‌باشیم.

همچنین از لحاظ معدنکاری، کشور ایران با تولید 47 میلیون تن مواد معدنی خام رتبه نهم دنیا را دارا می‌باشد، در این رتبه‌بندی کشور استرالیا با تولید بیش از 663 میلیون تن مواد خام در رتبه نخست جای دارد.

در پایان این ماین گپ، ایشان با اشاره به این موضوع که با تدوین کتابی با عنوان کاربرد مواد معدنی از پایه ششم ابتدایی می‌توان آگاهی جامعه نسبت به ذخایر و منابع فوق‌العاده کشور در این زمینه را رشد و تعالی بخشید، اضافه کردند: ما در تلاشیم تا مجوز نصب سنگ‌های تزئینی برای ساختمان‌ها را از نظام مهندسی ساختمان به نظام مهندسی معدن منتقل کنیم تا از این راه اشتغال در این حوزه را افزایش دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *