گزارش نشست ماین گپ 6 با موضوع: رابطه دو سویه معادن و انرژی

به گزارش روابط عمومی معدن بوم برگزارکننده ماین گپ‌های معدنی(نشست های انتقال تجربه و دانش معدن و صنایع وابسته)، در تاریخ 23 اردیبهشت 99 ششمین ماین گپ با عنوان “رابطه دو سویه معادن و انرژی” با حضور مهندس محسن مولایی نسب، مدیرعامل یونش و فعال در حوزه انرژی به صورت زنده در صفحه اینستاگرام “معدن بوم” برگزار گردید.

در این گفتگو مهندس محسن مولایی نسب با اشاره به این موضوع که تیم ما طی سال‌های 94 تا 95 مباحث مربوط به نوآوری در معادن را دنبال می‌کرد و اکنون امیدوار است طی همکاری با شبکه نوآوری معدن بوم در ارتباط با تولید، توزیع و مصرف انرژی در معادن نیز فعالیت‌هایی را انجام ‌دهد.

وی گفت معدن بخشی ‌است در اقتصاد کشور که می‌تواند تاثیرات شگرفی برای آن کشور داشته باشد، ایشان با بیان این موضوع که در حال حاضر جزء 25 کشور اول از لحاظ دارا بودن منابع معدنی مختلف هستیم لذا استخراج، حمل و نقل، استحصال و در ادامه زنجیره حمل و نقل از کارخانه فرآوری تا بازار نیاز به انرژی زیادی دارند.

در این حوزه‌ها در کشور به شدت ضعف وجود داشته و انرژی مصرفی به ازای استخراج و استحصال فلزات به شدت بالاست که دلیل آن را می‌توان ارزان بودن انرژی مصرفی و کم‌توجهی به مبحث بهینه‌سازی و استفاده از تکنولوژی‌های به روز در این حوزه می‌باشد.

در ارتباط با حوزه معدن می‌توان گفت معدن و صنایع معدنی جزء بزرگترین تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان انرژی محسوب می‌شوند.

تولیدات انرژی در حوزه معدن شامل مواد معدنی که به عنوان مواد اولیه برای ساخت باطری‌های لیتیومی، فلزات قلیای خاکی، سرب و روی و انواع مواد معدنی برای ساخت الکترولیت محسوب می‌شود ولی در داخل کشور تحقیقات بسیار کمی در ارتباط با این موضوع انجام شده است.

مهندس مولایی نسب در پاسخ به این سؤال که برای بالا بردن بهره‌وری و بهینه‌سازی چه راهکارهایی را پیشنهاد می‌کنید، بیان کرد: در حوزه بهینه‌سازی با کارهای ساده‌ای همچون تغییر چند درجه‌ای ولی اصولی دما، تغییر در چینش خطوط فراوری یا تبدیل و بازگرداندن انرژی‌هایی که از بین می‌روند به خط تولید می‌توان میلیاردها تومان صرفه‌جویی در این حوزه انجام داد.

همچنین انتقال حامل‌های انرژی به مناطق دوردستی که معادن در آن‌جا قرار دارند یک چالش بزرگ محسوب می‌شود، در دنیا امروزه از نیروگاه‌های غیرمتمرکز برای بسیاری از این معادن استفاده می‌شود ضمن اینکه چون معادن در فضای باز با وسعت بالایی قرار دارند می‌توان به جای حامل‌های انرژی نفتی(گازوئیل، نفت کوره و گاز) از پنل‌های خورشیدی برای تأمین برق معادن استفاده کرد.

در ادمه گفتگو مهندس مولایی نسب با بیان این موضوع که یکی از مهم‌ترین موضوعات در بخش معدن کشور آگاه‌سازی صاحبان و فعالان معدن در حوزه کاهش مصرف انرژی از طریق تولید محتوای علمی برای صاحبان و فعالان انرژی است.

طبق آخرین مطالعات انرژی‌های فسیلی تا سال 2030 به تدریج کاهش  یافته و انرژی‌های تجدید پذیر(خورشید، باد و …) جایگزین آن‌ها خواهد شد، لذا بایستی بر روی جایگزین‌های انرژی‌های فسیلی سرمایه‌گذاری و مطالعه صورت گیرد.

در حال حاضر کشور ما ایران دارای ذخایر غنی انرژی‌های فسیلی و گاز است، همچنین وجود 300 روز آفتابی در سال و وسعت بسیار زیاد سرزمینمان پتانسیل بسیار بالایی را در این زمینه ایجاد کرده است که نیازمند مدیریت صحیح در استفاده و توزیع این منابع وجود دارد.

در انتها مهندس ملایی‌نسب ابراز امیدواری کرد در آینده همکاری‌های تیم یونش با معدن بوم در زمینه نوآوری در این حوزه ادامه داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *