گزارش نشست ماین گپ 5 موضوع: روش‌های تامین مالی بخش معدن و صنایع معدنی در بورس

به گزارش روابط عمومی معدن بوم برگزارکننده ماین گپ‌های معدنی(نشست های انتقال تجربه و دانش معدن و صنایع وابسته)، در تاریخ 16 اردیبهشت 99 پنجمین ماین گپ با عنوان ” روش‌های تامین مالی بخش معدن و صنایع معدنی در بورس” با حضور سید رضا عظیمی، مدیر اجرایی و دبیر شورای هماهنگی طرح احیا، فعال سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس و محمدرضا عربی مزرعه شاهی، مدیرعامل شرکت رتبه‌بندی اعتباری پارس کیان به صورت زنده در صفحه اینستاگرام “معدن بوم” برگزار گردید.

در این گفتگو سید رضا عظیمی در ابتدا با بیان این موضوع که واژه معدن به معنای محل جاودان است و علاقه افراد به این حوزه به دلیل تمام نشدگی و جاودانگی آن است،  به همین علت افراد فعال در حوزه معدن دارای ویژگی‌هایی همچون داشتن انرژی زیاد، طبیعت دوستی، جستجوگر بودن، ریسک‌پذیر بودن و همچنین مهم‌ترین ویژگی این افراد “کارآفرین بودن” آن‌هاست.

عظیمی با اشاره به این موضوع که افراد خارج از حوزه معدن نیز می‌توانند در این حوزه فعالیت و سرمایه‌گذاری کنند به این نکته اشاره نمود که فرایند معدنکاری از پیدا کردن یک نمونه در یک محدوده آغاز شده تا اینکه درخواست خود را در سامانه‌ای به نام سامانه کاداستر ثبت می‌گردد که به این صورت ثبت محدوده معدنی شکل می‌گیرد. بعد از ثبت محدوده فرایند مجوزهای لازم را در خصوص محیط‌زیست و منابع طبیعی اخذ کرده و سپس فرایندهای مربوط به تهیه طرح اکتشاف و پروانه اکتشاف ، گواهی کشف و پروانه بهره برداری صادر می‌شود.

تامین مالی نیز از همین مرحله (اکتشاف) آغاز می‌شود که اگر خود شخص سرمایه این کار را داشته باشد می‌تواند کار اکتشاف و معدنکاری را آغاز کند، در غیر این‌صورت می‌توان از صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی بخشی از تامین مالی فرایند معدنکاری را تامین نمود. لذا از این طریق ریسک سرمایه‌گذاری و معدنکاری کاهش خواهد یافت، زیرا اگر در فرایند اکتشافی یا معدنکاری ضرری متحمل گردد این صندوق عمده خسارات وارده را جبران خواهد کرد.

ایشان با بیان این موضوع که در طرح احیا، فعال سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس باید تمهیداتی در نظر گرفته شود تا افراد منابع مالی خود را در این بخش سرمایه‌گذاری کرده و امنیت این سرمایه‌گذاران حفظ شود اضافه کردند: ساده‌ترین راه تامین مالی در این بخش مشارکت معدن داران با شرکت‌های فعال در زمینه سرمایه‌گذاری است تا از این طریق سرمایه مورد نیاز برای تجهیز و استخراج معدن تامین شود.

در بسیاری از کشورها، معادن و تامین مالی آن‌ها با مشارکت مردم شکل می‌گیرد زیرا جذابیت‌های لازم برای سرمایه‌گذاری در این حوزه بسیار زیاد بوده  و اشتغالی پایدار محسوب می‌شود، همچنین مشارکت مردم از طریق بورس در این حوزه انجام می‌شود. در طرح احیا، فعال سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس برای تامین مالی بخش معدن، صنایعی که مصرف‌کننده خوراک عمده معادن خاصی هستند شناسایی شده و از این طریق مشارکت و تامین مالی صورت می‌گیرد. همچنین می‌توان از طریق مشارکت جمعی(بورس) تامین مالی در این حوزه را انجام داد. از ویژگی‌های مهم بورس شفافیت و اطلاع‌رسانی و انتشار صورت‌های مالی شرکت‌هاست که از این طریق مطمئنا اعتماد عمومی را به سرمایه‌گذاری جلب خواهد نمود.

در ادامه گفتگو دکتر محمدرضا عربی مزرعه شاهی با بیان این موضوع که بورس بازاری فراگیر، شفاف و نقدشونده در سریع‌ترین زمان ممکن می‌باشد اضافه نمودند، این بازار نقش‌هایی دارد که به دو بخش بازارهای اولیه و ثانویه تقسیم‌بندی می‌شوند. در بازارهای اولیه هدف تامین مالی از طریق جمع‌آوری منابع مالی از سهام‌داران است که این بخش برای تامین مالی معدن و صنایع معدنی بسیار کارگشا خواهد بود.

اما در بازار ثانویه دارایی‌های موجود در بازار قیمت‌گذاری شده و مورد داد و ستد قرار می‌گیرند، لذا پول یا سرمایه‌ای از این طریق برای تامین مالی وارد شرکت‌ها نمی‌شود. تفاوت اساسی بازار اولیه و ثانویه در این است که در بازار اولیه پول به طور مستقیم وارد شرکت می‌شود اما در بازار ثانویه پول میان سرمایه‌گذاران جا به جا ‌می‌شود. البته در بازار ثانویه می‌توان از طریق “افزایش سرمایه” و مشارکت مردم و سرمایه‌گذاران تامین مالی مورد نیاز شرکت را تامین نمود. یکی دیگر از مهم‌ترین کارکردهای بازارهای ثانویه سیگنال‌دهی  به بازار اولیه برای سرمایه‌گذاری در حوزه خاصی با توجه به بازدهی که آن حوزه در بازار دارد، خواهد بود.

همچنین شرکت‌ها می‌توانند از طریق انتشار اوراق بدهی اقدام به تامین مالی کنند به این صورت که مردم می‌توانند از طریق خرید اوراق بدهی به این شرکت‌ها کمک کرده و خود نیز از این طریق منافعی را به دست آورند.

ایشان با بیان این مطلب که بازار کالا در بورس؛ بازاری است که قیمت‌ها، خریدار و فروشنده آن کالا بسیار شفاف بوده و در حوزه معدن نیز می‌توان به عنوان مثال انواع کانی‌های معدنی را عرضه کرده و شرکت‌های معدنی نیز انواع کالاهای خود را در این بازار با قیمت‌های مناسب با رعایت استانداردهای در نظر گرفته شده عرضه نمایند.

همچنین در بازارهای بورس دنیا مواردی مانند انبارهای عمومی وجود دارد که از این طریق می‌توان کالایی را تحویل این انبار داده و رسید دریافت نمود و سپس این رسید را عرضه نمود این انبارها باید تحت حمایت یا کنترل یک مرجع معتبر باشد. از این طریق نیز می‌توان در حوزه معدن کالاهای موجود در این حوزه را عرضه نمود.

در ارتباط با بحث استارتاپ‌های معدنی و تامین مالی در این حوزه، از بازار بورس می‌توان از طریق تامین مالی جمعی و صندوق‌های جسورانه که مجوزهایی از سازمان بورس دارند  کمک گرفت که می‌توان به این صندوق‌ها مراجعه کرده و طرح خود را ارائه نمود و در صورت جذابیت طرح از لحاظ اقتصادی، سرمایه مورد نیاز برای طرح تامین خواهد شد.

همچنین ایشان افزودند: در ارتباط با تامین مالی جمعی برای استارتاپ‌ها که در حال راه‌اندازی در ایران نیز می‌باشد، استارتاپ بایستی مدارک و مشخصات خود را در پلتفرم های تامین مالی مرتبط ثبت نموده و بعد از صحت سنجی این اطلاعات مردم می‌توانند در این استارتاپ‌ها سرمایه‌گذاری کنند.

در انتهای این نشست، جناب آقای دکتر عربی  ابراز امیدواری نمودند با استفاده از این منابع و قدرت بازار بورس بتوان طرح احیا، نوسازی و توسعه معادن کوچک مقیاس را تامین مالی نموده و از این طریق مشکل بیکاری در مناطق دور افتاده و تمامی نقاط میهن عزیزمان ایران را حل کرده و به ثروت آفرینی و رشد اقتصادی کشور کمک شایانی کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *