گزارش نشست ماین گپ 3 موضوع: بلاکچین و رمز ارزها

به گزارش روابط عمومی روابط عمومی معدن بوم برگزارکننده ماین گپ‌های معدنی(نشست های انتقال تجربه و دانش معدن و صنایع وابسته)، در تاریخ 2 اردیبهشت 99 سومین ماین گپ با عنوان ” بلاکچین و رمز ارزها” با حضور دکتر رضا شیرازی، مدرس دانشگاه، مشاور کسب و کار و تجارت الکترونیک، فعال در حوزه سرمایه‌گذاری رمز ارزها و عضو موسس انجمن بلاک چین ایران  به صورت زنده در صفحه اینستاگرام “معدن بوم” برگزار گردید.

در این گفتگو دکتر رضا شیرازی در ابتدا با استفاده از مثال ساده‌ای مفهوم  بلاک‌چین را به این صورت توضیح دادند:

در گذشته معمولا مردم برای نگهداری و ثبت اطلاعات خود از جمله اطلاعات ملکی، هویتی یا حتی ثبت اطلاعات ازدواج خود به شخصی مراجعه می‌کردند و این شخص اطلاعات را در دفتری ثبت و ضبط می‌کرد. از آنجاییکه این اطلاعات ممکن بود مورد تغییرات یا سواستفاده قرار گیرد یا اتفاقی برای این اطلاعات در طول زمان افتاده و باعث از بین رفتن آن شود لذا تعداد افرادی که به این اطلاعات دسترسی و نظارت داشتند بیشتر شد. در تکنولوژی جدید به این بستر “پایگاه‌های داده” گفته می‌شود.

اما در نسل سوم پایگاه‌های داده که امروزه رواج یافته از بستری به نام بلاکچین رونمایی شد در این بستر به دلیل اینکه تمامی اطلاعات به صورت کدهای رمزنگاری شده بوده و مشخصات و نامی در آنها وجود ندارد لذا دارای امنیت و شفافیت بسیار بالایی بوده و تغییرات در آن به دلیل اینکه اطلاعات به صورت زنجیره‌ای به هم متصل هستند وجود نخواهد داشت. ضمن اینکه ثبت اطلاعات در این بستر باید مورد تایید بیش از 50 درصد افراد قرار گیرد و از آنجاییکه این افراد به هم دسترسی نداشته و عملا یک دیگر را نمی‌شناسند احتمال رانت و سواستفاده تقریبا محال خواهد بود.

ایشان با اشاره به این موضوع که امروزه یکی از کاربردهای اصلی بلاکچین رمزارزها می‌باشد و با استفاده از این بستر می‌توان نقش شخص سوم در بانک‌ها و معاملات مالی و اقتصادی و همچنین کارمزد و هزینه را حذف کرده و تمامی مبادلات را به صورت نظیر به نظیر و بدون واسطه انجام داد. در این شبکه افرادی با نام ماینرها وظیفه نظارت و نگهداری شبکه را بر عهده دارند.

ایشان در پاسخ به این سوال که در دنیا رمزارزهای فراوانی وجود داشته و تفاوت این رمزارزها چیست گفتند: در حال حاضر بیش از 5000 رمز ارز در دنیا موجود است که بیش از 90 درصد آن‌ها تقلبی و کلاهبرداری می‌باشد لذا در این حوزه بسیار باید مراقب باشیم تا سلامتی مالی و جسمی خود را از دست ندهیم.

ایشان اضافه نمودند به دلیل اینکه هر کدام از رمز ارزها از جمله بیت کوین که برق بسیار زیادی مصرف می‌کند دارای مزایا و معایبی بودند لذا رمز ارزهای جدید با داشتن ویژگی‌های بهتر از جمله ثبات در قیمت با تغییرات زمانی(stable coin) ایجاد و عرضه شده‌اند.

در ادامه گفتگو دکتر رضا شیرازی فرصت‌های سرمایه‌گذاری، درآمد زایی و کاربردها در این حوزه را به 4 بخش زیر تقسیم نمودند که شامل موارد ذیل می باشد:

1- درآمدزایی از طریق داشتن دارا بودن نقش تسهیل‌گر در معاملات، به این صورت که اشخاص می‌توانند رمز ارزهای ثابت را در کشور خود خریداری کرده و در کشوری دیگر از طریق صرافی آن را فروخته؛ با این روش از داشتن کارت اعتباری نیز معاف شوند این روش برای ما ایرانی‌ها به دلیل اینکه امکان داشتن کارت‌های اعتباری بین‌المللی را نداریم بسیار کاربردی است.

2- فعالیت بر پایه نگهداری شبکه ماینینگ و استخراج

3-سرمایه‌پذیری

4- سرمایه‌گذاری و تجارت در این حوزه

دکتر شیرازی با بیان این موضوع که سرمایه گذاری و تجارت در این حوزه نیاز به کسب اطلاعات و علم دارد، تاکید نمودند که هیچ فردی نباید بدون داشتن اطلاعات در هیچ بازار مالی از جمله بورس و رمزارزها فعالیت نماید زیرا ممکن است سرمایه و دارایی خود را به راحتی از دست دهند.

در قسمت پایانی گفتگو کاربردهای رمز ارزها در بستر معدن و صنایع وابسته مورد سوال قرار گرفته و به این موضوع اشاره شد که در کشورهایی مانند استرالیا اطلاعات معادن به صورت شناسنامه‌ای در قالب بلاکچین قرار گرفته است که دکتر شیرازی ضمن تایید این موضوع، اضافه کردند: بلاکچین کاربردهای فراوانی در حوزه‌های مختلف داشته که یکی از این حوزه‌ها ثبت اطلاعات و مسیر کامیون‌ها در جاده‌ها یا معادن بوده، لذا این حوزه را دارای پتانسیل بسیار بالایی دانسته ولی باید به این موضوع توجه کرد که بلاکچین نمی‌تواند در تمامی حوزه‌ها کاربرد داشته باشد و حتی ممکن است در برخی کسب و کارها ایجاد مشکل کند.

در پایان ایشان با درخواست مجموعه معدن بوم مبنی بر ادامه گفتگوها در ماین گپ‌های آتی موافقت نموده و ابراز امیدواری نمودند که این گفتگوها برای مخاطبان محترم آن مفید واقع گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *