15 ایده کارآفرینی در بخش معدن

در بازار امروزی تجارت و کسب وکار، نکته قابل توجه این است که صاحبان کسب و کارهای موفق؛ محصولات و خدماتی را ارائه می دهند که هیچ کس دیگری آنها را ارائه نمی دهد. آنها به تقلید از ایده های دیگران نمی پردازند؛ آنها راه خودشان را ایجاد می کنند و یا در مورد نوآوری ها و مشاغل افراد دیگر مطالعه می کنند و بعد گزینه بهتری را به وجود می آورند.

این نکته کاملا واضح است که ایجاد یک کسب و کار معدنی نسبتاً دشوار است و این تجارت خطرات زیادی را به همراه دارد، اما کدام تجارت آسان است؟  اگر یک نگاهی به وب سایتی مانند Alibaba.com بیندازید، جمع کثیری از خریداران علاقمند به خرید محصولات معدنی را مشاهده خواهید کرد.

با این تفاسیر فرصت های سرمایه گذاری در بخش معدن چیست؟ کدام کسب و کارها در بخش معدن موفق اند؟ در این مقاله به مهمترین ایده های کارآفرینی و البته سودآور در این حوزه خواهیم پرداخت.

1) استخراج سنگ آهک: سنگ آهک ماده اصلی مورد استفاده در ساخت سیمان است. می توانید فعالیت یک معدن سنگ آهک را شروع کرده و ماحصل فعالیت خود را به تولید کنندگان سیمان بفروشید.پتانسیل این کار در کشورهایی چون ایران،نیجریه و ایالات متحده وجود دارد.

2) استخراج سنگ آهن: سنگ آهن مهمترین ماده معدنی است که در تولید فولاد مورد استفاده قرار می گیرد و در کشورهایی مانند ایران، نیجریه، چین، استرالیا و برزیل می توان چنین کسب و کاری را شروع کرد.

3) خدمات حمل و نقل: پس از استخراج مواد معدنی، این مواد باید به مکانهایی منتقل شوند و در آنجا تصفیه یا مصرف شوند. شما می توانید یک کسب و کار در حوزه حمل و نقل مواد معدنی ایجاد کنید که به کمک سرمایه گذاران بخش معدن بیاید تا با خیالی راحت مواد معدنی را به کارخانه فرآوری یا مراکز مصرفی ارسال کنند.

4) خدمات کارگزاری و بروکری: در این مقاله در مورد  Alibaba.comصحبت شد، اما چندین وب سایت وجود دارد که در آن می توانید افراد زیادی را پیدا کنید که به دنبال چندین نوع ماده معدنی هستند. به همین ترتیب، معادنی هم هستند که تصوری برای فروش کالاهای خود ندارند یا کسب درآمد آنها چندان رونقی ندارد.در اینجا می توانید با پیوند دادن خریداران و فروشندگان با یکدیگر، کمیسیون خود را از دو طرف بگیرید.

5) فروش تجهیزات و ماشین آلات معدنی: یکی دیگر از ایده های تجاری، فروش تجهیزات و ماشین آلات معدنی به افرادی است که در حال حاضر در حوزه معدن فعالیت دارند. تجهیزات مورد استفاده برای استخراج معادن به طور کلی گران هستند، بنابراین باید برای سرمایه گذاری زیادی در این کسب و کار آماده باشید.

6) خدمات لیزینگ: همه معادن و شرکت های معدنی نمی توانند تجهیزات لازم را خریداری کنند. می توانید این تجهیزات را خریداری کرده و آنها را با در نظر گرفتن سود قابل ملاحظه ای در اختیار آنها قرار دهید.

7) خدمات تعمیر و نگهداری:شما می توانید به ارائه خدمات مهندسی مانند خدمات تعمیر و نگهداری تجهیزات و ماشین آلات معدنی بپردازید. این کسب و کار چنانچه برای توسعه آن خوب برنامه ریزی شود؛هیچگاه بدون مشتری باقی نمی ماند، زیرا تمام ماشین آلات و تجهیزات معدنی برای عملکرد صحیح؛ به تعمیر و نگهداری منظم نیاز دارند.

8) تامین انرژی: شما می توانید به فروش ژنراتور یا ساخت منابع انرژی جایگزین مانند انرژی خورشیدی یا انرژی بادی برای معادن بپردازید و بدین ترتیب به آنها در کاهش هزینه ها کمک خواهید کرد.

9) خدمات ایمنی معادن: معدن یک تجارت پرخطر است. در صورت عدم رعایت نکات ایمنی مناسب، خسارات و تلفات جبران ناپذیری متوجه معادن و معدنکاران خواهد شد؛ به همین دلیل خدمات ایمنی همیشه در صنعت معدن مورد نیاز است.شما می توانید کسب و کاری را راه اندازی کنید که خدمات ایمنی را به طور تخصصی در بخش معدن و صنایع معدنی ارائه می دهد.

10) خدمات ارزیابی ریسک: شما می توانید برای جلوگیری از خسارات ناشی از رانش زمین، زمین لرزه و چندین اتفاق ناگوار که گاهی به دلیل معدنکاری اتفاق می افتد، مشاغلی را برای تجزیه و تحلیل خطرات و مشخص کردن مناطق پرخطر در معادن و مناطق اطراف آنها ایجاد کنید.

11) داده کاوی: صنعت معدن صرفا محدود به چند ماده معدنی نمی باشد. چیزی به نام داده کاوی وجود دارد و این شامل کمک به شرکت ها در جستجوی داده ها و تجزیه و تحلیل آنها به منظور کاهش هزینه ها و افزایش درآمد می باشد.

12) خدمات مشاوره مالی: شما همچنین می توانید یک مشاور مالی برای افراد شاغل در حوزه معدن و صنایع معدنی باشید. شما به آنها کمک می کنید تا بودجه خود را تأمین کنند، درمورد مسائل مالیاتی و هر چیزی که به جنبه مالی تجارت مربوط می شود، به آنها کمک می کنید.

13) تهیه و تدوین برنامه کسب و کار: برخی افرادی که می خواهند در حوزه معدن سرمایه گذاری کنند، واقعا نمی توانند خودشان برنامه اقتصادی کسب و کار خود را بنویسند و یا قادر نیستند مطالعات امکان سنجی را به خوبی انجام دهند.لذا شما می توانید با انجام مطالعات امکان سنجی، تحقیق در زمینه بازاریابی و نوشتن برنامه های تجاری؛ کسب و کار موفقی را راه اندازی کنید.

14) طراحی وبسایت و مجلات الکترونیکی: چندین وبسایت در داخل و خارج از کشور وجود دارند که اطلاعاتی را برای افرادی که می خواهند در حوزه معدن و صنایع معدنی سرمایه گذاری کنند یا افرادی که قبلاً در این صنعت سرمایه گذاری کرده اند، فراهم می کند.همچنین اگر مهارت نوشتن دارید، با تمرکز بر روی اخبار معدن، روند صنعت معدن ،فرصت های تجاری و شغلی موجوپچد در این حوزه، شروع به تدوین و انتشار مجلات الکترونیکی کنید.هنگامی که مجلات طرفداران زیادی را جذب کردند، میتوانید از طریق تبلیغات نیز کسب درآمد کنید.

15) تاسیس موسسات آموزشی:این مورد هوشمندترین راه برای پیوستن به حوزه کسب و کارهای معدنی است. شما مؤسسه آموزشی خود را برای برگزاری طیف گسترده ای از دوره ها به کارگران و مهندسان معدن ایجاد می کنید.با وجود تعداد زیادی از دانشجویان مهندسی معدن و دانشجویان زمین شناسی، مؤسسه شما همچنین می تواند بر آموزش دانشجویان به سمت مهارت های لازم در این حوزه متمرکز شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *