12گام اساسی برای شروع یک کسب و کار موفق

هیچ محدودیتی در مورد اینکه چه کسی می تواند به یک کارآفرین بزرگ تبدیل شود وجود ندارد. برای شروع کاری که می تواند به موفقیت بزرگ تبدیل شود، لزوماً نیازی به مدرک دانشگاهی، پول در بانک و حتی تجربه کسب و کار ندارید. با این حال، شما به یک برنامه قوی برای شروع آن نیاز دارید.

با مطالعه این مقاله که شامل 12 گام اساسی برای شروع یک کسب و کار موفق است، می توانید به راحتی در 12 قدم کسب و کار خود را راه اندازی کنید.

1)خود را ارزیابی کنید.

بیایید با ابتدایی ترین سؤال شروع کنیم: چرا می خواهید یک کسب و کار راه اندازی کنید؟

 از این سؤال استفاده کنید تا خود را راهنمایی کنید که چه نوع شغلی را می خواهید شروع کنید. شاید شما درآمد بیشتری می خواهید یا میخواهید آزادی عمل داشته باشید.همه و همه میتوانند پاسخ این سوالتان باشند.وقتی دلیل داشتید، از خودتان سؤالهای بیشتری بپرسید تا به شما کمک کند نوع شغلی را که باید شروع کنید را پیدا کنید.

 • شما چه مهارتهایی دارید؟
 • علاقه شما چیست؟
 • حوزه تخصص شما کجاست؟
 • چقدر می توانید هزینه کنید؟
 • به چه میزان سرمایه نیاز دارید؟
 • چه نوع زندگی و درآمدی را انتظار دارید؟
 • آیا شما برای شروع یک کسب و کار آماده هستید ؟

در مورد پاسخ های خود صادق باشید. این ام برای هر کاری که انجام می دهید پایه و اساس ایجاد می کند، بنابراین بهتر است در ابتدای راه واقعیت را بدانید تا اینکه دیر به این مطلب اعتراف کنید!

2) به یک ایده تجاری فکر کنید.

آیا شما در حال حاضر برای کسب و کار خود یک ایده درآمدزا دارید؟

اگر چنین است، تبریک می گوییم! می توانید به بخش بعدی بروید.اگر اینگونه نیست؛ نگران نباشید!راه های زیادی برای شروع یک طوفان فکری وجود دارد.

شما می توانید برای شروع بر روی سوالات زیر تمرکز کنید:

 • از خود یا دیگران بپرسید که چه تکنولوژی جدیدی در بازار ظهور خواهد کرد و این امر چگونه بر بازار تاثیر خواهد گذاشت؟
 • بر روی نیازهای موجود یا کمبود های محصولات دیگر تمرکز کنید،ببینید چطور میتوانید محصول مفیدی ارائه بدهید.
 • مهارت های خود را در یک زمینه کاملاً جدید بکار بگیرید. بسیاری از مشاغل و صنایع کارهایی را از طریق روش های مرسوم انجام می دهند، در اینجا شما با ایجاد یک تفاوت میتوانید توجه دیگران را به سمت خود جلب کنید.

3)در مورد بازار محصول خود تحقیق کنید.

آیا شخص دیگری قبلاً آنچه را که می خواهید شروع کنید را انجام داده است؟ اگر نه، دلیل خوبی برای شروع این کسب و کار وجود دارد؟

با استفاده از این راهنما تحقیقات خود را در مورد رقبا یا شرکای احتمالی خود در بازار شروع کنید. به عنوان مثال شما 
می توانید از طریق تلفن یا رو در رو با افراد مختلف مصاحبه کنید.شما همچنین می توانید نظرسنجی یا پرسشنامه ای ارائه دهید که سؤالاتی از قبیل "چه مواردی را هنگام خرید این محصول یا خدمات در نظر می گیرید؟" و "چه مناطقی را برای پوشش بیشتر خدمات پیشنهاد می کنید؟" را شامل شود.
در این تحقیق اگر تنها به منابع آنلاین اکتفا کنید یا اینکه فقط از افرادی که میشناسید پرس و جو کنید، به احتمال خیلی زیاد تحقیقات شما نتیجه قابل اعتمادی نخواهد داشت.
 
4)دریافت بازخورد

بگذارید مردم با محصول یا خدمات شما ارتباط برقرار کنند و با تمام وجود از نظرات و پیشنهادات آنها استقبال کنید.

همین امر باعث می شود به مواردی که نادیده گرفته اید یا نمی دانستید پی ببرید و این کار کسب و کار شما را به مسیری بهتر از قبل هدایت می کند و همچنین باعث اعتماد بیشتر مردم نسبت به شما و محصولتان می شود.

برای این کار شما می توانید ابتدا یک محصول اولیه به بازار عرضه کنید و پس از دریافت بازخوردها، آن را چنان که مشتری میخواهد تغییر دهید. برای این کار باید به همه نظرات توجه کرد؛ علی الخصوص نظرات مشترکی که افراد زیادی آنها را بیان کرده اند.

5) کسب و کار خود را رسمی و قانونی کنید.
در این مرحله شما میتوانید با یک وکیل و یک مشاور تجاری صحبت کنید تا دریابید که آیا لازم است با توجه به سوابق فعالیت های شما،کسب و کار خود را در این مرحله ثبت قانونی کنید یا باید این کار را در آینده انجام بدهید.
 
 
 
 
 
 
6) Business Plan خود را بنویسید.
برنامه کسب و کار؛ شرحی کتبی در مورد نحوه تکامل کسب و کار شما از زمان شروع تا زمان دستیابی به محصول نهایی می باشد.البته این برنامه اهداف و تکنیک های شغلی شما را نیز شامل می شود.باید توجه داشت که در برنامه کسب و کار شما باید حتما به موارد زیر توجه شده باشد.
o       خلاصه اجرایی: یک خلاصه سطح بالا از آنچه در این برنامه وجود دارد ، اغلب با توضیحات شرکت ، مشکلی که تجارت حل می کند ، راه حل و چرا اکنون است. (در اینجا خلاصه موارد ذکر شده است و تا میتوانید باید آن را برای سرمایه گذاران جذاب کنید.)
o       شرح کسب و کار: چه نوع شغلی را می خواهید شروع کنید؟ صنعت شما به چه صورت است؟ در آینده چه شکلی خواهد بود؟
 • استراتژی های بازاریابی: بازار هدف شما چیست و چگونه می توانید به بهترین وجه در آن بازار محصول یا خدمات خود را بفروشید؟
 • تحلیل رقبا: نقاط قوت و ضعف رقبای شما چیست؟ چگونه میتوان بر آنها برتری یافت؟
 • طرح و برنامه توسعه: محصول یا خدمات شما چیست و چگونه توسعه می یابد؟ سپس بودجه ای را برای آن محصول یا خدمات ایجاد کنید.
 • برنامه عملیات و برنامه مدیریت: کسب و کار شما به صورت روزانه چگونه کار می کند؟

هزینه ها از کدام منابع مالی تأمین می شوند؟ چه زمانی؟ چطور؟ چه نوع پیش بینی هایی و چه مواردی را باید در نظر بگیرید؟

برای هر مورد  می توانید بین یک تا سه صفحه هزینه کنید. به خاطر داشته باشید که طرح کسب و کار یک سند زنده و نفس گیر است و با گذشت زمان و رشد کسب و کار شما ، باید آن را به روز کنید.

7) برای کسب و کار خود تأمین مالی کنید.

شاید برای شما مقدور باشد که تمام هزینه های کسب و کار را خودتان تهیه و تأمین کنید.در غیر این صورت می توانید وام بگیرید یا سرمایه گذاران را متقاعد کنید تا با تامین مالی در کسب و کار شما شریک شوند.

8) محصول یا خدمات خود را توسعه دهید.

بعد از تمام کارهایی که شما برای شروع کار خود انجام داده اید، بسیار جذاب خواهد بود تا در واقع بتوانید ایده خود را تحقق بخشید. اما به خاطر داشته باشید شاید برای ایجاد یک محصول مدت زمان زیادی سپری شود. مثلا اگر به تولید انبوه نیاز دارید، باید با یک تولیدکننده بزرگ همکاری کنید.

9) شروع به ساختن تیم خود کنید.

برای موفقیت و پیشرفت مشاغل خود تیم سازی کنید و مسئولیت های در نظر گرفته شده را بین افرادی اصلح تقسیم کنید.در این راه باید دو گام اساسی زیر را به خوبی اجرا کنید.

 • اهداف خود را به وضوح بیان کنید: اطمینان حاصل کنید که همه افراد از همان ابتدا بینش و نقش خود را در آن مأموریت درک می کنند.
 • مراحل مختلف جذب کارمند را به خوبی اجرا کنید: هنگام شروع مراحل استخدام، باید موارد زیادی را مورد توجه قرار دهید؛ از غربالگری افراد گرفته تا پرسیدن سوالات مناسب و داشتن فرم های مناسب.

10) مکانی مناسب برای کسب و کار خود پیدا کنید.

این می تواند به معنای یک دفتر یا یک فروشگاه باشد.در حقیقت اولویت های شما بسته به نیاز متفاوت خواهد بود.

برای این کار سعی کنید به موارد زیر بسیار توجه کنید:

سبک عملکرد: مطمئن شوید که مکان شما با سبک و تصویر خاص شما مطابقت دارد.

رقابت: بعضی اوقات حضور رقبا در نزدیکی شما چیز خوبی است و گاهی نه.شما تحقیقات بازار را انجام داده اید، بنابراین می دانید کدام یک برای تجارت شما بهترین است.

مجاورت با سایر مشاغل و خدمات: نگاه کنید که چگونه خدمات و مشاغل حاضر در اطراف شما می توانند کیفیت کسب و کار شما ارتقا ببخشند.

زیرساخت ساختمان: به خصوص اگر به دنبال راه اندازی یک تجارت آنلاین هستید، مطمئن شوید که فضای

در نظر گرفته شده می تواند نیازهای فناوری شما را پشتیبانی کند.

11) شروع به فروش کنید.

آینده تجارت شما به درآمد و فروش شما بستگی دارد.دنبال این باشید تا از تمام پتانسیل های اجرایی خود استفاده کنید تا بتوانید به سطح قابل قبولی از فروش برسید. با شناسایی اهدافی که محصول یا خدمات شما را می خواهند شروع کنید. پذیرندگان اولیه شغل خود را پیدا کنید، پایگاه مشتری خود را رشد دهید یا تبلیغات کنید؛ تا افرادی را پیدا کنید که متناسب با مشاغل شما باشند.بدین سبب شما استراتژی مناسب فروش را که می تواند این هدایتها را به درآمد تبدیل کند را خواهید دانست.

12) کسب و کار خود را توسعه دهید.
 

روش های مختلفی برای رشد کسب و کار شما وجود دارد.شما می توانید تجارت دیگری را شروع کنید، شروع به هدف گیری در بازار جدید کنید، پیشنهادات خود را گسترش دهید و موارد دیگر. اما باید دو ویژگی اصلی که همه شرکتهای در حال رشد مشترکا دارند را داشته باشید.

 • آنها برنامه ای برای بازاریابی خود دارند. آنها از طریق رسانه های اجتماعی به طور مؤثر از کمپین های مختلف استفاده می کنند. آنها یک لیست ایمیل دارند و نحوه استفاده از آن را می دانند. آنها دقیقاً می دانند که چه کسانی را باید با کمپین های بازاریابی خود هدف گذاری کنند.
 • سپس ، هنگامی که مشتری جدیدی به سراغ آنها می رود میدانند که چگونه مشتری جدید را به یک مشتری وفادار تبدیل کنند.حتماً شنیده اید که بسیاری از مردم اظهار داشته اند که ساده ترین راه برای فروش ، رجوع به شخصی است که قبلاً از شما خرید کرده است. مشتریان موجود شما قبلاً آنچه را که باید ارائه دهید را آزمایش کرده اند. با انجام این کار ، آنها با شما و برند شما رابطه برقرار می کنند. به آنها کمک کنید تا حد ممکن نسبت به آن رابطه احساس خوبی داشته باشند.

با استفاده از این استراتژی ها، شما میتوانید کسب و کار اولیه خود را راه اندازی کنید.اما توجه کنید که هر کدام از این دوازده مورد مراحل خاص خود را دارند و باید سعی کرد که آن مراحل را به بهترین نحو ممکن به پایان رساند.همچنین تا یک مرحله را با موفقیت به پایان نرسانده اید؛ سراغ مرحله دیگر نروید.در یک بازار شما دائماً برای کسب و کارهای دیگر رقیب محسوب می شوید و هیچ وقت نمی توانید به راحتی استراحت کنید. به تحقیقات در بازار ادامه دهید، افراد خوبی را استخدام کنید و یک محصول برتر تهیه کنید و در راه ساخت امپراطوری که همیشه آن را آرزو داشته اید قدم بردارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *